sekcjapsow-logo

Sekcja Psów Ratowniczych Lipnowskiego WOPR

W marcu 2019r., Uchwałą Zarządu Lipnowskiego WOPR, została powołana Sekcja Psów Ratowniczych Lipnowskiego WOPR, której Kierownikiem została Dorota Sykuła – zoopsycholog i treser psów.

Głównym celem Sekcji jest wspomaganie działalności statutowej Lipnowskiego WOPR z wykorzystaniem psów ratowniczych. Członkami Sekcji są pasjonaci i właściciele psów, którzy pod okiem Kierownika, szkolą swoje psy w ratownictwie wodnym oraz w poszukiwaniu ludzi zaginionych w terenach leśnych, otwartych i około wodnych.

Członkowie Sekcji, wraz ze swymi psami, aktywnie uczestniczą w treningach, zajęciach i spotkaniach profilaktycznych z zakresu bezpieczeństwa nad wodą i ratownictwa, zarówno w placówkach oświatowych Powiatu Lipnowskiego, jak i różnego rodzaju festynach i wydarzeniach kulturalnych.

Ponadto Członkowie Sekcji, wraz ze swoimi psami, propagują w gminach Powiatu Lipnowskiego dobre zasady i obyczaje dotyczące opieki, pielęgnacji, utrzymania i szkolenia psa, a także bezpiecznego obchodzenia się ze zwierzętami. Na swoim przykładzie, pokazujemy jak realizować swoje pasje, jak prawidłowo i bezpiecznie obchodzić się z psami, oraz pokazujemy alternatywny sposób na pożyteczne i ciekawe spędzanie czasu z czworonogami.

Nabór do Sekcji jest prowadzony w trybie ciągłym. Od Kandydatów wymagane jest zaświadczenie prowadzącego lekarza weterynarii o braku przeciwskazań psa do odbywania ćwiczeń. Do Sekcji Psów Ratowniczych przyjmowane są psy o odpowiednich predyspozycjach.

 

Treningi i ćwiczenia w Sekcji odbywają się bez stosowania awersyjnych metod szkolenia, z poszanowaniem zwierzęcia, jego potrzeb i komunikacji.

KONTAKT

Kierownik Sekcji
Dorota Sykuła
dsykula500@gmail.com
505 092 490

Psy ratownicze

FRASZKA Demon Ognia FCI
przewodnik Dorota Sykuła

Pies ratowniczy – uprawnienia ministerialne według Rozporządzenia MSWiA z dnia 21 czerwca 2012r. – zdany egzamin w dniu 19.09.2021r.
Klasa mistrzowska Pracy wodnej Stowarzyszenia Terranova. Zdane egzaminy klasa 1,2,3,4 oraz klasa mistrzowska.
Zdany egzamin PT1 i PT2 ZKwP.

Fraszka, od szczeniaka uwielbiała każdą pracę, ale jej największą pasją i jej pierwotnym instynktem od zawsze było pasterstwo. To przy owcach była najbardziej szczęśliwa i spełniona. Swoją użytkowość pierwotną potwierdziła podczas testów instynktu pasterskiego NHAT oraz w testach pracy pasterskiej HWT. Po drodze były wystawy i uzyskanie uprawnień suki hodowlanej, zawody Rally-o lub egzaminy psa terapeutycznego, zarówno do spotkań, edukacji, jak i terapii z psem. Zawsze chętna do pracy i dzięki temu tak wszechstronna. Niezastąpiony przyjaciel, członek rodziny, nauczyciel oraz partner w pracy z innymi psami w Sekcji.

ALEX Wodna Pasja
przewodnik Monika Gawrońska

W sekcji od początku jej istnienia. Bierze udział w treningach, warsztatach i pokazach pracy wodnej. Od roku 2019 również w treningach i warsztatach pracy górnym wiatrem 8 września 2019r. zdał egzamin PT1 ZKwP, 19 września 2012r. zdobył uprawnienia psa ratowniczego wg. Rozporządzenia MSWiA z dnia 21 czerwca 2012r.

Alex jest psem pełnym energii – woda to jego żywioł, chętnie w niej ćwiczy, lubi długie
spacery po lesie i zabawę z przewodnikiem.

FISHER
przewodnik Katarzyna Dombek

Labrador retriever urodzony 15.09.2016.
 Fisher ukończył egzaminy: PT1 i PT2 organizowane przez ZKwP oraz zaliczył egzaminy z Klasy szczeniąt, Klasy 1 oraz Klasy 2 organizowane przez Stowarzyszenie Terranova.

 W 2021 roku zdał egzamin na psa ratowniczego zgodnie z wymogami ustawy o ratownictwie wodnym.

Dodatkowo Fisher spędził kilka pracujących urlopów nad morzem, jako pies asystujący, co było bardzo cennym doświadczeniem. Fisher jest psem bardzo zmotywowanym do pracy z człowiekiem.
Uwielbia wykonywać różnego rodzaju zadania, a przede wszystkim te w wodzie. Gdyby mógł nie wychodziłby z wody . Aport i jedzenie to jest jego całe życie . Jest bardzo szybki oraz zwinny. Nie ma dla niego przeszkody, której by nie pokonał.